Tweet Takip et: @tanertozun
Şimdi'nin Gücü - Eckhart Tolle PDF Yazdır e-Posta
Kitap İncelemeleri
tanertozun tarafından yazıldı.   
Cuma, 06 Ağustos 2010 13:45

 

Eckhart Tolle Sanki bu kitabı ben yazmışım gibi ya da bu kitabın her satışından gelir kazanıyormuşum gibi, herkese bu kitabı önermekteyim. Bu kitapla beraber en çok önerdiğim kitap sanırım S.M. Temizel'in Ruh ve Dünya serisi. Şimdi, niye herkese bu kitabı öneriyorum, neden "şimdi" olgusu bu kadar önemli, neden farkındalığa ihtiyacımız var, bir görelim.

 

Echkart Tolle, günümüzün en önemli üstatlarından birisidir ve yayınladığı kitaplar arasında ilk okunması gereken olarak bahsedebileceğim kitap budur: "Şimdi'nin Gücü".

Şimdi'nin gücü bir kişisel gelişim kitabı değildir. İnsanları motive eder, biz de para kazanırız amacıyla yazılmış bir kitap değildir. İnsanları pohpohlayan ve kitabı okuduktan sonra insanın EGO'sunu kabartan türden bi kitap değildir.

Şimdi'nin Gücü, kısaca insana, insanın sahip olduğu tek şeyin "Şimdi" olduğunu hatırlatan bir farkındalık kitabıdır. Uslübu bakımından, herkesin anlayabileceği sade bir dildedir ve herkesin farklı gerçeklik anlayışına ortak bir gerçeklik anlayışı getirebilecek niteliktedir.

Eckhart Tolle

Kitap, Tolle'nin zor zamanları sırasında bu farkındalık bilincini nasıl deneyimlediğini ve bu kitabın nasıl ortaya çıktığını anlatarak başlıyor. Unutmayın, daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, deneyime dönüşmeyten bilgi sadece kirliliktiir. Hiç yokken deneyimlenmiş ve anlaşılmış bilgi, insan için çok değerlidir.  Bizler, bu kitapta sadece Eckhart Tolle'nin deneyimlerini okuyacağız, onun bilgisine dalacağız ama bunları uygulamaya geçirmezsek, EGOsunun kontrolünde bir hayat süren insandan uzaklaşamayacağız.

Farkındalık nedir?

Farkındalık, yaşadığımız şu anın içinde tam olarak içinde olabilmektir. Bir sahilde mi yürüyoruz? O sırada biz içsel olarak orada mıyız? Denizin üzerindeki köpükleri, bulutları, kıyıdaki çimenleri, kumları, yürüdüğümüz yolları, yanımızdan geçen insanları "fark" ediyor muyuz? Yoksa, zihnimiz, bizi bulunduğumuz yerden alı mı koyuyor? Bedeniniz sahildeyken, zihniniz evde, TVde olan bir programdaysa, siz şu an sahilde değilsiniz.

Farkındalık, zihnin farkına varmaktır, düşüncelerin farkına varmaktır.

Siz, zihniniz değilsiniz. Zihin, sadece sizin bir parçanız. Bizi bu denli zor duruma düşüren şey, saf ışıktan, sevgiden, aşktan meydana gelmiş yaratılışımız değil. Bize, deneyim kazandırmamıza yardımcı olan ve seçim yapmamız için bize lütfedilmiş, sevgili zihnimiz. Eğer düşüncelerimizi kontrol edemiyorsak, düşünceler bizi kontrol etmeye başlar ve bu durumda biz içsel olan özümüzden uzaklaşırız, özümüze bir perde çekeriz.

Peki zihni nasıl susturabiliriz? Meditasyon yazımda, meditasyonun düşüncesizlik, hiçlik olduğunu söylemiştim ve orada da zihni susturmaktan bahsetmiştim. Zihnimizden geçen düşüncelerin farkında olmak, onları izlemek yapacağımız ilk iştir. İnsana acı veren manevi duygular, gerçekte şimdide değildir. Zihin, bir teyp gibi onları kaydeder ve bize hükmetmek için geri sarar da sarar. Biz, acıyı zihinden yapılan bu yayınla hissederiz, böylelikle en değerli varlığımız olan, şu an'dan, uzaklaşırız.


Zihnimizi susturmak istiyorsak, onu bastırmamalıyız, onu yok saymamalıyız. Dediğim gibi, zihin bizim bir parçamızdır ve tekamül yolunda bize gereklidir. Onu susturabilmek, onu izlemekle geçer, onu yargılamadan, onu suçlamadan, bir tiyatro seyreder gibi sadece onu izlemekle olur. Zihni susturabildiğimiz an yakaladığımız sessizlik bizim "ÖZ"e açtığımız bir kapıdır.

Farkındalık budur, bu kitap da daha detaylı olarak çok daha lezzetli bir şekilde bu bilgileri edinebilirsiniz. Bu kitabı okuduğumdan bu yana tanıdığım ve ya tanımadığım herkese öneriyorum. Akaşa Yayınları'ndan çıkan bu kitabı internet üzerinden de satın alabilirsiniz, alınız, almalısınız. Bu siteye girmiş ve bu yazıyı okuyan arkadaşım olan & olmayan herkese bu kitabı büyük bir sevgiyle öneriyorum.

Sevgiler

Taner Tözün
  Geri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Duyuru Alanı

Üye GirişiSayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün194
mod_vvisit_counterDün250
mod_vvisit_counterBu Hafta1783
mod_vvisit_counterBu Ay194
mod_vvisit_counterToplam351151
Şu anda 7 konuk ve 4 üye çevrimiçi

Kundalini Reiki İnisiyasyon

Ti Fikir Sanat

Bu sitede yer alan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Taner Tözün © 2010 - 2012