Tweet Takip et: @tanertozun
EGO - OSHO PDF Yazdır e-Posta
Kitap İncelemeleri
tanertozun tarafından yazıldı.   
Cuma, 06 Ağustos 2010 13:24

 

Osho - Ego Elimizde, önemli bir farkındalık kitabı duruyor. Osho'nun, şu ana kadar okuduklarım arasında, insanlara tavsiye edebileceğim kitapları arasında en üst sırada duruyor bu kitap. Daha önce belirttiğim gibi, her insanın gerçeklik anlayışı, kendisinin seviyesi kadar olsa da, bu kitaptan herkesin kendisine pay çıkarabileceğini umuyorum. Aydınlanmış insan yolunda, ileri tekamülümüz için bu kitap önemli bir adım ve elbette söylediğim gibi, bunu deneyime dönüştürmed bilgi, sarhoş olmak için içilmiş bira gibidir.

Bu benzetmeden sonra kitabımıza bir bakalım. Kitabımızın içerik spektrumu gerçekten çok geniş. Bazen her kitabında bulabileceğiniz başlıklara rastlamak mümkün lakin her kitabında bu bilgiyi farklı bir şekilde ortaya konması işin güzel tarafı.

Öncelikle OSHO'dan EGO nedir, bir öğrenelim:

"Ego senin gerçek özünün tam tersidir. Ego sen değilsin. Ego toplumun yaratmış olduğu ve senin bu sayede oyuncakla oynamaya devam edebildiğin ve asla gerçek şeyi sormadığın bir kandırmacadır. Bu yüzden ben egonu bırakmadığın sürece asla kendini bilemeyeceğin konusunda ısrar ediyorum.

Doğduğun zaman hakiki benliğine sahiptin. Sonra sahte bir benlik yaratmaya başladılar: Sen Hıristiyansın, sen Katoliksin, sen beyazsın, sen Almansın ve sen Tanrının seçilmiş ırkısın, senin dünyayı yönetmen lazım ve bunun gibi pek çok şey. Senin kim olduğunla ilgili sahte bir fikir yaratıyorlar. Sana bir isim veriyorlar ve bu ismin etrafında hırslar, şartlanmalar yaratıyorlar.

Ve yavaş yavaş çünkü bu neredeyse hayatının üçte birini alır yavaş yavaş onlar okul aracılığıyla, kilise, kolej, üniversite aracılığıyla egon üzerinde çalışırlar. Üniversiteden çıktığında masum varlığını tamamıyla unutmuş olursun. Artık senin altın madalyalı, birinci sınıf, üniversitenin en başarılısı olmuş çok büyük bir egon vardır. Artık sen dünyaya adım atmaya hazırsın.

Bu ego her türlü arzuya, hırsa sahiptir, her şeyin her zaman zirvesinde olmak ister. Sen bu ego tarafından kullanılıyorsun. Ve bu asla sana hakiki, gerçek benliğin hakkında en küçük bir ipucuna dahi izin vermez ve senin hayatın kendi hakikatinin içindedir. Bu yüzden bu ego sadece mutsuzluk, acı, kavga, hayal kırıklığı, delilik, intihar, cinayet; her türden suç üretir.

Hakikati arayan birisi tam bu noktadan başlamalıdır: Ne zaman toplum tarafından bir şey olduğun söylenirse ondan kurtul. Kesinlikle sen o değilsin. Çünkü senin dışında hiç kimse senin kim olduğunu bilemez: Ne anne baban, ne öğretmenlerin, ne de din adamların. Senin dışında hiç kimse kendi varlığının mahremiyeti içine giremez. Bu yüzden seni hiç kimse tanımıyor; senin hakkında ne söylerlerse söylesinler hepsi yanlış.

Onu bir kenara fırlat. Tüm egoyu paramparça et. Egoyu yok ederek, kendi özünü keşfedeceksin. Ve bu keşif mümkün olan en muhteşem keşiftir çünkü o mutlak saadete doğru, sonsuz hayata doğru bütünüyle yeni, kutsal bir yolculuktur.

Seçebilirsin: Ya hayal kırıklığı, acı, mutsuzluk; o zaman egoya tutunmaya, onu beslemeye devam et. Yahut huzur, sükûnet, saadet. Fakat o zaman masumiyetini yeniden kazanmak zorundasın."

(Osho International Foundation. New York. USA.)

Fazla alınt yapmak istemezdim ama buraya kadarki kısmı bölmek istemedim. Sırf bu bilgi bile, size özünde EGO'nun nasıl bir şey olduğunu gösteriyor.

EGO'yu parçalayabilmek için, onun sizin bir parçanız olduğunu kabullenmeniz gerekir. Onu görmezden gelmek, bastırmak, daha da ihtiraslı, daha da ateşli bir EGOya sahip olmanıza neden olur. Yaşadığınız durumlarda kumanda kimde, bir bakın. Hayatınızı EGO'nuz mu yönetiyor, onun oyuncağı mı oldunuz, bakın kendinize, bir farkına varın.

EGO, insanların üretemeyeceği düzeyde karmaşık bir bilgisayar sistemidir ve insanın zihninde yer alır. Terminatör gibi bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz, makinelerin dünyayı ele geçirmesi, teorik olarak zaten yaşanmaktadır. Dünya, ihtiraslı beyinlerin, hep daha fazlasını isteyen sömürgeci beyinlerin kontrolü altındadır. Bu durumun farkına varıp harekete geçmedikçe bir şey olmasını beklememeliyiz.

OSHO, bu kitabında bize çok daha fazlasını sunuyor ve göreceğimiz her başlıkta, şu an kendiniz sandığınız varlığın tüm sırlarını ortaya döküyor. Bu kitabı okumanızla, hayatınızda önemli ve olumlu değişiklikler olacağını söyleyebilirim. OSHO'nun bir sözüyle bitiriyorum: " Ego bir buzdağıdır; onu erit. Onu, derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun bir parçası haline gel."

Sevgiler

Taner Tözün

  Geri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Duyuru Alanı

Üye GirişiSayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün136
mod_vvisit_counterDün215
mod_vvisit_counterBu Hafta136
mod_vvisit_counterBu Ay4649
mod_vvisit_counterToplam341731
Şu anda 7 konuk ve 4 üye çevrimiçi

Kundalini Reiki İnisiyasyon

Ti Fikir Sanat

Bu sitede yer alan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Taner Tözün © 2010 - 2012